REKLAMY
ambulans

Środek transportu dysponowany na miejsce nagłego zachorowania, albo wypadku.

Już podczas krucjaty w XI wieku, rycerz św. Jan poznał metody udzielania pierwszej pomocy od Arabów i greckich doktorów - wtedy też pojawiło się po raz pierwszy w Europie pojęcie ambulans.

Jego rycerze udzielali po bitwie pomocy wszystkim rannym, przenosząc ich do pobliskich namiotów.

Pierwszy ambulans zaprojektował w roku 1792 francuski baron Dominique Jean Larrey, osobisty chirurg Napoleona I. Wspólnie z naczelnym chirurgiem armii francuskiej, Pierrem Francois Percym, Larrey utworzył korpus ambulansów składający się z noszowych i jednokonnych karetek. Każdy oddział miał 12 resorowanych pojazdów. Po raz pierwszy użyto ich w kampanii włoskiej Napoleona w latach 1796-1797.

REKLAMY

jeden z pierwszych ambulansówPierwszym ambulansem motorowym był samochód z silnikiem daimlera, wystawiony przez zakłady Panhard et Levassor na Salon du Cycle w paryskim Pałacu Przemysłu, w grudniu 1895 roku.
Nie wiadomo, czy kiedykolwiek woził on pacjentów.

Pierwszy motorowy ambulans w regularnej służbie pojawił się w 9 korpusie armii francuskiej w lipcu 1900 roku. W tym samym roku pojawił się (również we Francji) ambulans cywilny.

Pierwszy raz użyto ich na froncie podczas bitwy pod Zanzur (wojna włosko-turecka) 8 czerwca 1912 roku. Przewiozły 70 rannych do szpitala polowego w Gargareszu i 40 zabitych na cmentarz.
W roku 1950 Stany Zjednoczone po raz pierwszy zaczęły używać helikopterów - ambulansów podczas wojny w Korei.

W 1968 roku, szpital św. Wincentego w Nowym Jorku, jako pierwszy zaczął używać karetki reanimacyjnej - zwanej dzisiaj potocznie "erką" 

Na podstawie: "Co, gdzie, kiedy, po raz pierwszy" - Leksykon Shella

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj